Lipcowe wakacje w górach

ściana wspinaczkowa

Podhale

Dzień pierwszy – wędrówka na Maciejową. Wycieczka zajęła nam około 5 godzin, z czego 2 godziny odpoczywaliśmy sobie koło schroniska.

Dzień drugi – odpoczynek w Rabce i przejazd do Nowego Targu. W tym dniu, w ramach programu bezpieczne wakacje, dzieci wspinały się na ściance przy stacji centralnej GOPR, nasz też się załapał, co widać na załączonym obrazku.

Dzień trzeci – powędrowaliśmy na Turbacz – na szczyt suchą turbacznogą powrót w deszczu i nawet Antosiowe deszczowetańce zaklinańce nic nie pomogły.

Dzień czwarty – wycieczka lekka łatwa i przyjemna. Przejażdżka wyciągiem krzesełkowym w Szczawnicy i wędrówka na Wysoką w Pieninach, zejście Wąwozem Homole. To była męska wycieczka tatuś i syn :).

Dzień piąty – wędrówka ze Szczawnicy na Przehybe. W drodze powrotnej już w Szczawnicy udało nam się podjechać nie byle jakim stopem do centrum ;).

Tosiek zdobywał kolejne szczyty górskie niczym mała kozica, nie obyło się jednak bez marudzenia. Dziecko narzeka nie tylko wtedy kiedy je faktycznie nogi bolą, ale też kiedy wędrowanie zaczyna być nudne. Okazało się, że na stromych kamienistych podejściach nasz syn prawie się nie męczył, a na prostej (nudnej) drodze, która była przed wspomnianym podejściem, bolały go nogi i nie miał siły iść dalej.

na izerskich szlakuCzas wędrowania z dzieckiem w wieku przedszkolnym jest niewiele dłuższy od wędrowania bez niego (nie dotyczy dzieci wożonych 500m do przedszkola/szkoły samochodem). Sama wędruję średnio 4 km/h, z dzieckiem liczę 3km/h – na płaskich (nudnych) odcinkach jest zazwyczaj zabawa w np. berka, czyli biegniemy, zawsze zgodnie z kierunkiem marszu, na podejściach bywa, że tempo się zwolni. Dziecko nie potrafi rozłożyć swoich sił tak jak dorosły, więc szybko się męczy i jeszcze szybciej odpoczywa i regeneruje siły.

Dziecko w uprzęży wspinaczkowej na szlaku? Tam gdzie jest stromo, trudno lub istnieje prawdopodobieństwo spadnięcia warto ubrać dziecko i siebie w uprząż i połączyć lonżą. Antoś przyjmuje każdą nowość z entuzjazmem i tak też było z uprzężą.

W trawie można natknąć się na żmiję – takie odcinki lepiej przejść z dzieckiem na ramionach – niezauważona, nadepnięta żmija ukąsi, co przy szybszym tętnie malucha i krótszej drodze do serducha może źle się skończyć.

Zamek Czocha

zamek czochaZgodnie z planem w drugiej połowie lipca udaliśmy się do Zamku Czocha. Najpierw przepłynęliśmy łódką po jeziorze zaporowym i oglądaliśmy zamczysko z zewnątrz, a także Zaporę Leśniańską, która jest najstarszą na Dolnym Śląsku, następnie udaliśmy się na pokoje i nie tylko. Wędrowaliśmy z latarkami tajnymi przejściami, zeszliśmy do piwnicy i wspięliśmy się na Wieżę. Jako że uczestnikami wycieczki były dzieci w wieku 4 lat i to dla nich głównie była atrakcja, to i opowieści były dostosowane do ich potrzeb. Legendy opowiedziane baśniowo, a historia w skrócie i prostymi słowami.

Góry Izerskie inaczej

Wycieczka samochodowa, spontaniczna – wodospad na kwisiepodnóżem gór, a właściwie Grzbietem Kamienickim. Pierwszym punktem programu była rozpoczęta, ale nie ukończona jeszcze budowa sztolni turystycznej niedaleko szosy z Krobicy do Gierczyna, a właściwie przy drodze od stacji energetyki na Kotlinę. Następnie udaliśmy się do ruiny schroniska na kotlinie, przed wojną powstał tu okazały gmach, który jeszcze 15 lat temu nadawał się do remontu, jednak po co wykosztowywać się na remont zabytku lepiej zlecić podpalenie – nikt nikogo za rękę nie złapał i to są zabytkowe schronisko w izerachwyłącznie moje przypuszczenia. Widok z tego miejsca na dolinę nieziemski. Kto skręci w Gierczynie za przystankiem w prawo (jadąc z Krobicy), dotrze do kolejnego malowniczo ulokowanego miejsca, gdzie znajduje się następne zabytkowe schronisko, które jest właśnie remontowane. Na koniec wycieczki udaliśmy się na kraniec Świeradowa, gdzie kończy się nieużywana już od wielu lat linia kolejowa i podziwialiśmy sztuczny, ale bardzo malowniczy wodospad na rzece Kwisie.

Lipcowe wakacje w górach
Oceń/Bewertung

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nasze aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.