Jakuszyce-Jizerka

JizerkaJakuszyce-Jizerka, to szlak śladami dawnych mieszkańców gór, pozwala zrozumieć dlaczego ludzie wybrali te trudno dostępne i niegościnne rejony na swój dom. Malownicza osada w górach pozwala nam wyobrazić sobie jak kiedyś wyglądała znana nam Hala Izerska*. Historia powstania obydwu miejscowości jest bardzo podobna, a ich mieszkańcy spotykali się przy wielu okazjach.

Kolory szlaków: czerwony,zielony,żółty
Ogległóść 16,3 km
Suma podejść: 623 m
Suma zejść: 623 m

Jakuszyce 894m npm
-po drodze Samolot 995m npm
Schronisko Orle 823m npm (3900 m)
-po drodze Granicznik 870m npm
Karlowy Most 786 m npm (1000 m)
Jizerka 861m npm (2000 m)
Bukovec 1005m npm (1200m)
Karlowy Most 786m npm (3300m)
-po drodze Granicznik 870m npm
Orle 823m npm (1000m)
-po drodze Samolot 995m npm
Jakuszyce 894m npm(3900m)

Na wędrówkę ruszamy z parkingu w Jakuszycach, tego koło przekaźnika GSM, po przekroczeniu torów widzimy już wyraźnie markery szlaku czerwonego. Pierwszy długi odcinek, to droga szutrowa, z której schodzimy około kilometra przed Orlem. Łąką prowadzi nas szlak zielony w kierunku Przejścia turystycznego na moście Karlowym, po drodze skałka Granicznik, przygotowana do wspinaczki.
Po przekroczeniu granicy żółtym szlakiem droga prosta do Jizerki. W osadzie drogą asfaltową z centrum ruszmy w kierunku bazaltowej góry o nazwie Bukovec.
Po przejściu przez szczyt ścieżką przyrodniczą, wędrujemy dalej czerwonym szlakiem do zielonego – kierunek – Harrachov. Uwaga, zielony na Karlovy Most odbija niespodziewanie trzeba być czujnym. Z mostu wracamy przez Orle tą samą drogą, którą przybyliśmy, chyba, że ktoś ma ochotę wydłużyć sobie trasę, to może iść w lewo drogą do szlaku czerwonego (Orle – Hala Izerska), później oczywiście kierujemy się na Orle. Aby z Orla do Jakuszyc nie iść tym samym szlakiem, można też wybrać się wg markerów zielonych, a następnie żółtych.

*Miejsce nazywane Halą Izerską powinno nosić nazwę łąka. Kwestię wyjaśnił Arkadiusz Lipin w tekście Izerska Łąka (Große Iserwiese)

Jakuszyce-Jizerka
4 (80%) 2 Głós(ów)//Stimme(n)