Smrek z Czerniawy

płyta - smrk

Płyta na Smrku

Smrek, to drugi po Wysokiej Kopie szczyt w Górach Izerskich, znajduje się po czeskiej stronie i u naszych sąsiadów jest najwyższym szczytem pasma. Słowo Smrek zostało przetłumaczone z niemieckiego Tafelfichte, po polsku świerk. Więcej o tej niezwykle ciekawej górze napiszę wkrótce w ciekawostkach.

Kolory szlaków: zielony, niebieski, czerwony
Odległość około 12 km
Suma podejść około 500 m
Suma zejść około 500 m
Czas przejścia z grupą z odpoczynkami około 6,5-8 godzin zależnie od kondycji grupy.
Start i zakończenie przejście graniczne Czerniawa-Nove Mesto pod Smrkem.

Czerniawa 540 m npm
Czerniawska Kopa 750 m npm (2300m)
Smrek 1122 m npm (3400m)
Streituv obrazek 697 m npm (2500m)
Nove Mesto – Szkółka Leśna 560 m npm (1900 m)
Czerniawa 540 m npm (1500 m)

Wycieczkę zaczynamy przy tablicach turystycznych między hotelem Malinowy Dwór, a przejściem granicznym. Szlakiem zielonym powędrujemy najpierw drogą tuż nad Czerniawą, w miejscu, gdzie szlak odbija w prawo, warto podejść kilka metrów do zarastającej przecinki dla pięknego widoku.
Trzymając się zielonych zanków wyjdziemy na nowo zrobioną drogę, po kawałku wędrówki nią, szlak wyśle nas na dukt leśny, przyjemniejszy do wędrowania. Ta leśna droga jest równoległa do Czerniawskiej Kopy i ostatnio widziałam tuż przed rozpoczęciem króciutkiego zejścia na rzełęcz między Czerniawska, ą Smrekiem ścieżkę do skał i punktu widokowego na Czerniawskiej. Na szczycie znajduje się też staja pogodowa.
Przed nami strome podejście, na którym latem musimy jeszcze uważać na nadjeżdżających z naprzeciwka rowerzystów-amatorów Downhilu (oni mają kask i w nosie pieszych, dla których jest ten szlak…).
Pierwsza pojawi się Płyta, kamień upamiętniający historyczny styk trzech granic i to jest znak, że podejście kończone, kilka minut później dotrzemy do przejścia granicznego na Smreku, skąd szlak niebieski prowadzi do wieży widokowej. Ten sam niebieski szlak wiedzie as do Czech. Po skalistym stromym i niezwykle widokowym odcinku, docieramy do źródełka Mledi z wiele mówiącą figurką… 😉 Następne rozdroże Streituv obrazek oferuje zadaszone ławki, odtąd wędrujemy już szeroką drogą do głównej, Następnie główną drogą dotrzemy do Czerniawy.

Smrek z Czerniawy
5 (100%) 1 Głós(ów)//Stimme(n)

Dodaj komentarz