Stóg Izerski – Smrk

Stóg Izerski – Smrk (po drodze Płyta)
Odległość w obie strony 5,72 km
Czas trwania wycieczki 2 godziny (2-3 osoby regularnie wędrujące)
Czas trwania wycieczki 3 godziny (grupa wycieczkowa)
Czas trwania wycieczki 4,5 godziny (wędrujemy z dziećmi w wieku 2-4 lat)
Kolor szlaku -zielony, niebieski

stóg izerski, widok na świeradów

Stóg Izerski górna stacja Kolei Gondolowej (1060m n.p.m.)

  • Stóg Izerski górna stacja Kolei Gondolowej (1060m n.p.m.)
  • Stóg Izerski schronisko (1064 m n.p.m., 20m)
  • Stóg Izerski -szczyt (1107 m n.p.m., 480m)
  • Łącznik (1057 m n.p.m.,760m)
  • Przejście graniczne (1122 m n.p.m.,840m)
  • Płyta (1070 m n.p.m.,320m)
  • Przejście graniczne (1222 m n.p.m., 320m)
  • Wieża widokowa na Smrku (1126 m n.p.m., 440m)

Podane przy poszczególnych obiektach odległości to długości dystansów tylko pomiędzy danym obiektem, a ujętym w planie miejscem, z ktorego tu dotarliśmy. Zsumowanie poszczególnych odległości i pomnożenie ich przez 2, to wędrówka w obie strony tą samą trasą.

stóg izerski

Widok ze Stogu Izerskiego zimą

Wycieczkę rozpoczynamy w Świeradowie-Zdroju.
Koleją gondolową wyjeżdżamy na najbardziej charakterystyczną górę w mieście. Z górnej stacji przy ładnej pogodzie rozpościera się piękny widok na całą polską część Gór Izerskich całe Pogórze Izerskie, widać także góry Kaczawskie i Karkonosze, a przy szczególne dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec także wzgórza okalające Wałbrzych.

Ruszamy zielonym szlakiem i mijając zabytkowe schronisko, udajemy się na sam szczyt, gdzie znajduje się przekaźnik radiowy oraz resztki wieży widokowej na Stogu Izerskim.
Wyruszamy w dalszą drogę i już widzimy nasz cel, który niebawem schowa nam się za będący bliżej 2 metry niższy jeden z wierzchołków Smrka. Z tej perspektywy oglądamy też pozostałą czeską część Gór Izerskich, właściwie ich wysunięte najdalej na zachód grzbiety Waloński i Heinicki. Na tym odcinku często spotkamy kwitnące iglaki, przede wszystkim różowe szyszki modrzewia i fioletowe świerka; końcem maja kwitną jagody. Po około 800 m wędrówki docieramy na Przełęcz Łącznik, tutaj węzeł szlaków zielonego i żółtego spotka się z drogą telefoniczną i drogą asfaltową do Świeradowa-Zdroju.

płyta w górach izerskich

Płyta, miejsce, gdzie kiedyś stykały sie granice trzech krajów

Aby dotrzeć do obranego wcześniej celu należy dalej powędrować szlakiem zielonym.  Kiedy dotrzemy do turystycznego przejść granicznego pl-cz znaki zielone skierują nas w prawo w dół. Tymczasem na Smrek należy iść szlakiem niebieskim. Warto pójść te kilkaset metrów, aby zobaczyć Płytę, miejsce, gdzie kiedyś stykały się granice trzech krajów. Szlak niezwykle widokowy. Następnie wracamy do przejścia granicznego i wędrujemy dalej niebieskim szlakiem. Po kilkudziesięciu metrach markery niebieskie proponują nam wędrówkę typowo górskim szlakiem w prawo lub drogą szutrową w lewo. Do naszego celu wiedzie ta wygodniejsza trasa.

krzyż Jomricha

Krzyż Jomricha

Przy następnej krzyżówce napotykamy dwa interesujące obiekty. Pomnik niemieckiego poety Theodora Körnera, który ponad 200 lat temu zdobył gorę jako pierwszy zimową porą oraz krzyż Jomricha, który miał za zadanie przybliżyć Boga tym, którzy w niedzielę szli w góry, zamiast do kościoła.

Stóg Izerski – Smrk
4.7 (93.33%) 3 Głós(ów)//Stimme(n)

Dodaj komentarz