Świeradów-Zdrój – Szklarska Poręba GSS

Ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem
(Głównym Szlakiem Sudeckim)
Odległość (liczona z mapy) 23,7 km
Czas przejścia z grupą – około 8 godzin
Kolor szlaku -czerwony

 • Świeradów Zdrój Dom Zdrojowy 600m n.p.m.
 • Stóg Izerski schronisko 1064m n.p.m. (4200m)
 • Polana Izerska 965m n.p.m. (4000m)»Podmokła 1001m n.p.m. (1000m)
 • Mokra Przełęcz 940m n.p.m. (2500m)
 • Rozdroże pod Kopą 990m n.p.m. (850m)
 • Sine Skałki 1122m n.p.m. 990m n.p.m. (1650m)
 • Kopalnia Kwarcu „Stanisław” 1084m n.p.m. 990m n.p.m. (850m)
 • Zwalisko 1047m n.p.m. (800m)
 • Rozdroże Pod Zwaliskiem 1005m n.p.m. (700m)
 • Wysoki Kamień 1058m. n.p.m. (2100m)
 • Szklarska Poręba 740m. n.p.m. (2700m)
dom zdrojowy

Dom Zdrojowy w Świeradowie

Po zwiedzeniu najdłuższej na Dolnym Śląsku drewniej hali spacerowej udajemy się w górę szlakiem czerwonym. Do ostatnich zabudowań, którymi są pensjonaty Czeszka i Słowaczka poruszamy sie drogą asfaltową. Następnie oznakowanie kieruje nas w las, aby skrótem przejść z powrotem na asfalt. W miejscu, gdzie dotrzemy do ulicy, po jego drugiej stronie zboczymy kamienny murek z okresu przedwojennego, są to pozostałości toru bobslejowego. Wędrujemy do następnego zejścia z jezdni. Tym razem trzeba uważać szlak bywa podmokły. Po jeszcze jednym asfaltowym odcinku czeka nas strome, dające wrażenie długiego, podejście pod górę i najpierw usłyszymy jednostajny szum, następnie zobaczymy żółte zbudowania górnej stacji kolei gondolowej.

Po zwiedzeniu zabytkowego schroniska z 1924 roku kierujemy się dalej na szlak. Tym razem będzie to przyjemny spacer, bez stromych podejść z małym wyjątkiem, w miejscu, gdzie zmieniono przed laty przebieg szlaku. Należy podejść kawałek wycinką do góry i nie sugerować się bladymi markerami przy zarośniętej już nieco ścieżce. Tam, gdzie idąc zobaczymy mały maszt przekaźnikowy, warto zboczyć ze szlaku i zobaczyć panoramę m.in. Pogórza Izerskiego ze Świeradowa. Następnie dotrzemy do Drogi Telefonicznej, nią do Polany Izerskiej i tu powinniśmy się na chwilę zatrzymać i dobrze rozejrzeć. Przy skrzyżowaniu po lewej stronie idąc od Stogu znajduje się kamienny drogowskaz postawiony przez Towarzystwo Karkonoskie.

kopalnia kwarcu stanisław

Widok na kopalnie kwarcu Stanisław

Przed nami najmokrzejszy odcinek dzisiejszej wędrówki sama nazwa góry Podmokła zdobywanej w pierwszej kolejności wskazuje na dużą zawartość wilgoci w podłożu, a cały mokry odcinek kończy się tuż za Mokrą Przełęczą i zaczyna się coraz suchsze podejście od górę. Rozdroże pod Kopą to węzeł szlaku żółtego z naszym czerwonym. Najbliższe miejsc, gdzie ów żółty nas zwiedzie to w prawo do Hali Izerskiej, a w lewo do Rozdroża Izerskiego docierając tu od strony Polany Izerskiej. Dalej już drogą powędrujemy do kopalni kwarcu, która wygląda jakby już był nieczynna, ale czasem można napotkać tam pracowników wydobywających kwarcowy miał nie mający już dzisiaj hutniczej wartości, używany do wysypywania ścieżek, wydobycie na bardzo małą skalę. Zarówno kopalnia, jak i jej rejon, to miejsca bardzo widokowe. Przez pewien czas powędrujemy trójkolorowym szlakiem, aby od Rozdroża pod Zwaliskiem pozostać znowu tylko na czerwonym. Niebieski łączy m.in. Halę Izerską oraz Rozdroże pod Cichą Równią ze Szklarską Porębą, zielony zaś jest krótki, zaczyna się na Rozdrożu Izerskim, a kończy na Polanie Jakuszyckiej.

Ostatnie podejście przed nami i dotrzemy do Wysokiego Kamienia skąd przepiękna panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską… zdaniem niemieckiego noblisty Gerharda Hauptmana najpiękniejszy widok na ziemi. Przed laty było tu Schronisko RGV oraz wieża widokowa. Dziś mamy nowe Schronisko na Wysokim Kamieniu.

Pozostaje nam już tylko zejść do Szklarskiej Poręby. Czerwonym szlakiem znajdziemy się w okolicy dawnej kliniki oka „wzrok” w górnej części miasta, przy drodze do Świeradowa Zdroju. Po 20 minutach dalszej wędrówki dotrzemy do miasta.

Świeradów-Zdrój – Szklarska Poręba GSS
4.7 (93.33%) 3 Głós(ów)//Stimme(n)

2 odpowiedzi na „Świeradów-Zdrój – Szklarska Poręba GSS

 1. Jarvis Dellarose pisze:

  Mam nadzieje że coś podobnego jeszcze się pojawi

Dodaj komentarz